8 tipov ako riadiť Instagram pre firmy

Marketing Aug 17. 2016
Instagram

Sociálna sieť Instagram je po celom svete veľmi populárnou a svoje uplatnenie si našla aj medzi slovenskými používateľmi. Prečo by aj firma mala zvážiť jeho používanie?

Čo je to Instagram a ako funguje?

Instagram je sociálna sieť, ktorú máte dostupnú prostredníctvom vašich mobilných zariadení, prípadne si jej obsah môžete prezerať aj cez internetový prehliadač. Patrí medzi sociálne siete, ktoré umožňujú zaregistrovaným používateľom zdieľať rôzne fotografie, obrázky a videá. Najnovšie pridali už aj možnosť zasielania správ ostatným užívateľom. Instagram tiež umožňuje zdieľanie fotografií a videí na ďalších sociálnych sieťach ako sú Facebook, Twitter, Tumblr, Flickr a Foursquare.

Instagram a biznis? Áno!

Hoci sa môže zdať, že Instagram je určený len pre individuálnych užívateľov a pre firmy nemôže mať žiadny úžitok, nie je tomu celkom tak. Aj spoločnosti môžu prispievať zaujímavými obrázkami produktov, služieb alebo fotografiami firemného prostredia a budovať si tak silnú komunitu fanúšikov (followerov), medzi ktorými môže byť množstvo potenciálnych zákazníkov i nových členov pre váš pracovný tím.

 

Už len celosvetové štatistiky hovoria sami za seba: na danej sieti je každý mesiac viac ako 250 miliónov aktívnych užívateľov, pričom viac ako 70% z nich je mimo USA, a každý deň sa zdieľa približne 1 miliarda fotiek.  

 

Instagram mobil

 

Tu je postup a niekoľko tipov ako na to:

1. Vytvorte si účet (klasika).

Na sociálnej sieti Instagram si firma vytvára užívateľský účet rovnakým spôsobom, ako to robí aj jednotlivec pri svojom osobnom účte. Tento prvý krok zahŕňa:

 

  • Navrhnite si používateľské meno (username) – Najlepšie je použiť názov vašej spoločnosti, avšak v prípade, že je obsadené, zvoľte si iné pomenovanie, ktoré je rozpoznateľné s vašou značkou.

  • Vyplňte si profil – Ako profilovú fotografiu si nastavte logo spoločnosti, do profilu doplňte krátky popis vašej hlavnej činnosti a pridajte odkaz (link) na vašu webovú stránku.

  • Vytvorte si špecifickú stratégiu značky – Čo to znamená? Navrhnite si jednotný koncept vašich obrázkov a fotografií, ktorý bude pre vašich zákazníkov jasne rozpoznateľný.

Príklad: Do fotografií vkladajte svoje logo vždy do pravého dolného rohu a po celom obvode obrázka vždy aplikujte tenký rám vo farbe vašej spoločnosti.

2. Naučte sa používať hashtagy.

Hashtag (#) je hlavnou a neodmysliteľnou súčasťou aplikácie Instagram. Jedná sa o slovo alebo frázu s predponou „#“, ktorá je chápaná ako kľúčové slovo (keyword). Je to jednoduchý spôsob ako môžu užívatelia na sieti nájsť fotografie a obrázky súvisiace s konkrétnym kľúčovým slovom.

Aké hashtagy by mala používať firma pri zdieľaní fotografií?

 

  • Hashtagy, t.j. kľúčové slová, ktoré najlepšie vystihujú veci a prostredie na danom obrázku.

  • Hashtagy obsahujúce názov spoločnosti, značky, typ produktu, služby,...

  • Všeobecné hashtagy – Napríklad ak je vaša firma kaviareň, môžete používať klasické tagy ako #káva #coffee #latte a ďalšie.

Pri zisťovaní, aké kľúčové slová najlepšie vystihujú váš biznis, môžete osloviť aj svojich existujúcich zákazníkov a spýtať sa, čo podľa nich najlepšie popisuje vaše podnikanie.

3. Zamerajte sa na svojich followerov.

Na Instagrame nehovoríme o fanúšikoch (ako na FB), ale o „followeroch“, t.j. nasledovníkoch alebo stúpencoch, ktorí sa rozhodli sledovať vašu stránku/váš účet. „Na oplátku“ ich môžete začať sledovať aj vy a možno prostredníctvom ich pridávaných fotografií budete vidieť, aké veci majú radi vaši potenciálni zákazníci.

Aj tu pridávam niekoľko rád:

 

  • Ukážte, že sa vám páčia ich fotografie.

  • Komentujte ich – prejavte záujem.

  • V popise fotografie spomínajte aj svojich najvernejších followerov – Ak napríklad budete vyhodnocovať súťaž, označte ich v popise a pridajte niekoľko milých slov.    

 

IOS IOS Feed

4. Prezentujte samých seba, svoje produkty a služby.

Snažte sa pravidelne pridávať fotografie alebo krátke videá prezentujúce vaše výrobky a služby. Ukážte kreatívnym spôsobom, ako sa vaše produkty využívajú v reálnom živote a prečo by ich mali chcieť aj vaši followeri. Je dôležité tvoriť exkluzívny obsah, ktorý bude pre užívateľov príťažlivý a vďaka čomu si vašu značku zafixujú vo svojej mysli. Prezentujte príbeh vašej spoločnosti, jej históriu, hodnoty, firemnú kultúru a ukážte, KTO STE.    

5. Buďte kreatívni.

Pri úprave fotografií sa nebojte používať rôzne filtre, ktoré im môžu dodať šmrnc a istú jedinečnosť. Môžete vyskúšať samotné filtre aplikácie Instagram alebo si svoje fotografie upravovať v rôznych iných programoch. Online nástroje na úpravu fotiek:

 

6. Chcete spätné reakcie? Pýtajte sa!

Ak chcete vedieť, čo si vaši zákazníci myslia, spýtajte sa ich. Klaďte otázky o vašej firme, o tom, aký majú názor na vaše produkty alebo služby, čo si myslia o súčasných trendoch alebo aký je ich životný štýl. Na základe ich priamych odpovedí môžete ľahko vydedukovať, čo im chýba a čo potrebujú, ako ich môžete zaujať a podobne.

7. Ukážte, ako sa staráte o svojich zamestnancov.

Pri pridávaní fotografií je dôležité, aby odrážali hlbšiu podstatu vášho biznisu, t.j. aby ukazovali followerom niečo, čo bežne vidieť nemôžu. Zdieľajte fotografie svojich zamestnancoch na firemných večierkoch, pri teambuildingoch alebo ukážte, ako u vás prebiehajú pondelkové pracovné porady.

8. Buďte motivovaní a prispievajte pravidelne.

Začiatky bývajú vždy ťažké a keď sa vám aj bude zdať, že vaši followeri neprejavujú žiadnu aktivitu, nevzdávajte sa a prispievajte ďalej. Stanovte si, či budete zdieľať fotografie 2-3 krát denne alebo týždenne a svoj plán aj poctivo dodržiavajte.

Používate instagram každý deň? (zahlasujte kliknutím na obrázok)

 

Michaela
Michaela Roštecká Marketing Manager
Tags
Related articles
Got a project?
Let's talk

Do you want to be our client?

Fill in this form, or, if you prefer, send us an email. Don’t worry, we’ll send you an NDA and your idea will be safe.